Açık Tır

Açık Tır

Açık TırKarayollarında en fazla yük taşıyabilen motorlu araçlara tır denilmektedir. Tır, Uluslar arası Karayolu Taşımacılığı’nın Fransızca olarak kısaltılmışıdır. İlk başlarda bu birliğe üye olan araçları belirtmek için bir plaka yerine kullanılan tır kelimesi, bugün tüm araçlara verilen isimdir.

İstanbul Nakliyeciler Sitesi'nde 81 ilden gelen başta açık tır olmak üzere her türlü ihtiyaca uygun her türlü araç Sarı Kamyonet bünyesinde bulunmakta ve firmaların ihtiyacı doğrultusunda araç tedariki yapılmaktadır.

Tırlar kamyonlardan sonra gelen, kamyonların taşıma kapasitesinin üzerinde yük taşıyabilen araçlardır. 28.000 kilogram ile 44.000 kilogram arasında yük taşıma kapasitesine sahiptirler. Bu nedenle karayollarında rastlanan en büyük araçlardandır. Tırlar kabin ve kasa kısmından oluşmaktadır. Geniş ve uzun olan bu araçlarda kabin kısmı da kamyonlara nazaran daha büyüktür.

Tırlar açık tır ve kapalı tır olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kapalı tırlar kasaları kapalı olan araçları ifade ederken, açık tırlar kasaları açık olan tırları anlatır.

Açık tırlarda denge noktaları en önemli konulardan biridir. Geniş ve uzun olan bu araçları sürüş esnasında kontrol etmek, kamyonet veya küçük kamyonlara göre çok daha zordur.  Özellikle yüklü olan açık tırlar kontrolü en zor olan araçlardır. Açık tır şoförlüğü ayrı bir uzmanlık ve tecrübe istemektedir. Bunun yanı sıra, açık tır yüklerken yapılan yükleme planları da son derece bilinçli olmalıdır. Açık tırların ağırlık merkezleri baz alınarak yapılan doğru yüklemeler, araçların daha kolay kontrol edilebilmesini ve olası manevralarda savrulmamasını sağlamaktadır.   

Açık tır, kapla ıtırlara nazaran daha az tercih edilen bir araç türüdür. Açık tırlar daha çok dağınık ve büyük hacimli yükleri taşımak için idealdir. Bu araçlarda kasa uzunluğu kamyonlarda olduğu kadar uzun değildir, kasa boyu daha kısadır. Bunun nedeni ise yine oldukça uzun olan kasa boyları ve denge durumlarıdır. Bununla birlikte istiap haddi açısından da kasa boylarının kısa olması bir avantajdır. İstiap haddi araçların maksimum taşıyabileceği yük miktarıdır. Bu rakam açık tırlarda 44.000 kilogramdır. Bundan kasıt, tır kabini, tır kasası ve tırda yüklü olan malzemenin toplam ağırlığı 44.000 kilogramı geçmemelidir. Tır kabin ağırlığı her daim sabittir, bu durumda kasa ağırlığı ne kadar düşük olursa tıra yüklenebilecek yük miktarı, o oranda fazla olur. Bunun önemi ise, birim maliyet hesaplarında karşımıza çıkmaktadır.

 
TOP