Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde TaşımacılığıGünümüzde ticari amaçlı olarak tehlikeli maddelerin kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve boru hattı kullanarak taşınması gerekebilmektedir. Özellikle uluslar arası taşımacılık söz konusu oluğunda tehlikeli madde taşımacılığının büyük bir yer kapladığını görebilmek mümkündür. Çok zehirli olan, yüksek derecede patlayıcı niteliğe sahip olan, basınç oluşturma etkisi olan ve yanıcı olarak nitelendirilmekte olan bu maddelerin çevreye yayılması ciddi boyutlarda sorunlara neden olabileceğinden dolayı bu konuda gerekli önlemlerin alınması ve güvenilir şartlar altında taşıma işleminin gerçekleştirilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Ham madde ve mamul madde taşımacılığının da artmasına bağlı olarak güvenli bir şekilde bu maddelerin taşınması daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu bakımdan tehlikeli madde taşımacılığı için, yasalarla bu tehlikeli maddelerin nasıl taşınması gerektiği ve kimlerin bu maddeleri taşıyabileceği konusunda yönetmelikler hazırlanmıştır. Bu sayede bu maddelerin çevreye zarar verecek şekilde yayılması da önlenmiş olmaktadır. Taşımacılığın güvenli bir şekilde yapılması için ADR antlaşması da 44 ülke tarafından imzalanmış olan bir antlaşmadır. Bu antlaşmayı imzalayan ülkeler tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili protokollere uymak zorundadır.

Taşımacılık hizmetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için konulan bir standartlar zinciri olarak düşünülebilen ADR antlaşması ile tehlikeli madde taşımacılığı sayesinde tehlikeli maddelerin güven içerisinde taşınması mümkün hale gelmektedir. Bu taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için araçları kullanacak olan sürücülerin ADR sertifikası almaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişilerin tehlikeli madde yüklü olan araçları kullanmalarına izin verilmemektedir. Güvenli bir şekilde taşımacılık işleminin gerçekleşmesi için bu sertifikaya sahip olmayan kişi ve firmalarla çalışmamak gerekir.

Tehlikeli madde taşımacılık yapacak olan araç sürücüsünün bazı standart donanımları da kullanmaları gerekir,Sarı Kamyonet Şoförlerimiz bu konuda bilgilendirilmiştir. Özellikle tehlikeli madde taşımacılığı gerçekleştirecek olan sürücülerin yarım gaz maskesi, lastik çizme, koruyucu önlük, fosforlu yelek, saklama çantası, steril su bulunan göz yıkama şişesi, iş tulumu, koruma eldiveni ve el feneri kullanımı gerekmektedir. Bunlar güvenli bir şekilde tehlikeli maddelerin taşınmasını sağlayabildiği gibi aynı zamanda sürücünün güvenliği ve sağlığı bakımından da büyük bir önem taşır. Siyanür gibi tehlikeli maddelerin taşınması sırasında bu donanmların taşınması hayati bir öneme sahiptir. 

TOP